На 14 септември 2023 г., Общинският културен институт /музей/ – гр. Бяла стана домакин на научна работна среща на специалисти по византийска епиграфика от цял свят.
Докторанти и млади учени от България, Англия, Франция, Австрия, Гърция, Сърбия, Полша, Япония, Кипър, Турция и Италия се събраха на Международен курс по византийска епиграфика in situ (Advanced Summer Course ‘Byzantine Epigraphy in Situ’/ BEinSitu), организиран от Центъра за върхови постижения (ЦВП) „Наследство БГ“.

Курсът се провежда в Несебър в периода от 12 до 15 септември 2023 г. Лектори на обучителния курс са известни специалисти по византийска, късноантична (латинска) и късносредновековна гръцка епиграфика като д-р Ида Тот от Университета в Оксфорд, Великобритания, д-р Андреас Роби от Австрийската академия на науките, проф. Антонио Енрико Феле от Университета „Алдо Моро“ в Бари, Италия, доц. д-р Георгиос Палис от Атинския университет, Гърция и проф. д.н. Емануел Мутафов от Българската академия на науките (БАН).
Подобен курс, изцяло ориентиран към млади хора, към тяхното бъдещо професионално ориентиране, се прави за първи път в света. Мероприятието в Несебър се провежда на място, а не в учебни зали, т.е. участниците в него са в непосредствен контакт с паметниците и в рамките на обучението ще се опитат да разчетат все още непубликувани или надписи със спорно четене.
В рамките на обучението, учените предприеха работно посещение до град Бяла. След като разгледаха Античната крепост на нос Св. Атанас, те посетиха и музея в центъра на града, където проф. Антонио Енрико Феле от Университета „Алдо Моро“ в Бари, Италия разчете текстове гравирани върху мраморни паметници от олтарната част на Късноантичната базилика на нос Св. Атанас.


Снимка: ОКИ /музей/ – гр. Бяла
Днес, експедицията на младите учени продължава и с работно посещение на музея в град Созопол.
Подробна информация за международния проект е публикувана на сайта на ЦВП „Наследство БГ“: https://phd-edu.nasledstvo.bg/.
