Виното е било тясно свързано с християнството от самото начало на религията. Тяхната връзка е толкова загадъчна, колкото и преплетена.
от Деян Янчев
В крайна сметка, самият Исус Христос превръща водата във вино, а по време на Тайната вечеря сравнява червената течност с кръвта си.
Виното и християнството също така са били изключително полезни един за друг. Спомогнали са за разпространението си до такава степен, че през IV-ти век Църквата започва да насърчава консумацията на вино. Например, Св. Мартин от Тур (316-397) едновременно е разпространявал светото евангелие и е засаждал лозя.
В тази връзка е разбираемо защо християнството толкова бързо и с лекота е прието от различните тракийски племена от региона на Българското Черноморско крайбрежие. Племената по това време са се препитавали главно чрез земеделие и в частност от производството на вино.

За по-малко от един век от въвеждането на християнството, цялото население от Античната крепост на нос Свети Атанас приема новата религия. До началото на V-ти век виното става най-популярната напитка сред гърците и римляните, а живота в Античната крепост на нос Свети Атанас процъфтява.
По време на археологическите разкопки на крепостта, открихме многобройни питоси (големи глинени съдове, използвани в древни римски времена за съхранение и пренос на стоки) щамповани с християнски символи.


През 2015 г. открихме и един питос от V-VI век, инкрустиран с кръст, заобиколен от гроздови клонки и надпис на старогръцки: “Боже, помагай [ми]!” Това е единствения открит до днес глинен съд в България, на който християнски кръст и грозде са изобразени заедно.
Без съмнение можем да заключим, че разпространението на християнството е донесло на местните хора от Античната крепост на нос Свети Атанас просперитет и богатство.